Polonica w Meksyku

169Pomimo odległości w czasie i przestrzeni między Meksykiem a Polską, pomimo nielicznej, w porównianiu z innymi krajami, obecności Polaków (ok. 2 000 na terenie całego Meksyku), w wielu miejscach w Meksyku można spotkać ślady związane z polskością.

POMNIKI

 • Pomnik Stanisława Skarżyńskiego w Galerii Lotników na Lotnisku Benito Juareza w Mieście Meksyk
  Dnia 8 maja 1933 roku pułkownik Stanisław Skarżyński przeleciał południowy Atlantyk ważącym 446 kg samolotem polskiej produkcji RWD 5 bis. Osiągnięty w ten sposób Rekord Długości Lotu w kategorii II FAI, z Warszawy do Buenos Aires, 18,305 km w 104 godz i 40 minut, do dnia dzisiejszego nie został pobity. Ten historyczny lot daje symboliczny wyraz zbliżeniu Polski z Ameryką Południową. Popiersie pułkownika Skarżyńskiego, rzeźba dłuta Stefana Knappa, zostało odsłonięte dnia 27 listopada 1996 roku na lotnisku im. Benito Juareza w Meksyku, i znajduje się w Galerii Sławnych Lotników, w sali „C”.
 • Pomnik Ignacego Jana Paderewskiego w Lomas de Chapultepec w Mieście Meksyk
  Ignacy Jan Paderewski, polityk, mąż stanu, pianista, wyznawca i realizator narodowościowych i patriotycznych ideałów wolności i niepodległości, bliskich rowniez sercu kazdego Meksykanina. Po 57 latach starań, i podróżowania po świecie, ufundowana przez płk Jana Skoryne w r. 1944 rzeźba Ignacego Jana Paderewskiego doczekała się imponującego odlewu w brązie i uroczystego odsłonięcia dnia 15 listopada 2001 roku w okazałym miejscu w Mieście Meksyk, na zbiegu alei Paseo de la Reforma i Esplanada, w rezydenckiej dzielnicy Lomas de Chapultepec.
 • Pomnik Jana Pawla II na dziedzińcu Bazyliki Guadalupe w Mieście Meksyk.
  Pomnik wystawiony przez naród meksykański w hołdzie Janowi Pawłowi II, który pięć razy pielgrzymował do Meksyku w latach: 1979, 1990, 1993, 1999 i 2002.
 • Pomnik Jana Pawła II w Alejach Insurgentes w Mieście Meksyk
  Pomnik został ufundowany przez Meksykańskie Stowarzyszenie Maltańskie w hołdzie Ojcu Swiętemu. Na tablicy znajduje się napis: „In memoriam S.S. Juan Pablo II, Vicario de Cristo 16-X-1978 / 02-IV-2005. Asociación Mexicana de Malta. El Pueblo de Mexico SIEMPRE FIEL.”
 • Pomnik Jana Pawła II na dziedzińcu klasztoru Matki Boskiej Jukatańskiej w Izamal
  Odlew Ojca Swiętego wykonano na pamiatkę jego pobytu z Izamal 11 sierpnia 1993 roku, podczas jego trzeciej pielgrzymki do Meksyku. Na pomniku widnieje tablica z napisem: „Z Jukatanu błogosławię indiańskich braci oraz wszystkich mieszkańców kontynentu amerykańskiego”11 sierpnia 1993, S.S. Juan Pablo II.”
 • Pomnik Mikołaja Kopernika w Parku Chapultepec w Mieście Meksyk
  Z okazji 500 rocznicy urodzin Mikołaja Kopernika ogłoszono w Polsce konkurs na rzeźbę przedstawiającą postać polskiego astronoma. Pierwsze miejsce w konkursie zajął Mieczysław Walter, artysta rzezbiarz, który na specjalne zamówienie Polonii Meksyku wykonał kolejną rzeźbę. Przesłana do Meksyku rzeźba wybitnego przedstawiciela kultury europejskiego Odrodzenia, który „wstrzymał słońce, ruszył ziemie”, odsłonięta została podczas uroczystej ceremonii w obecności m.in. Filharmonii Narodowej Meksyku oraz Guberanatora Miasta Meksyk, w roku 1973, i znajduje się w poczesnym miejscu, w Parku Chapultepec, na przeciwko Muzeum Nauk Przyrodniczych.
 • Pomnik upamiętniający obecność Polaków na Olimpiadzie 1968 w Mieście Meksyk
  W 1968 roku igrzyska olimpijskie odbyły się w Mieście Meksyk. Startowała w nich liczna reprezentacja Polski, która zanotowała bardzo udane występy. Zdybyliśmy w sumie 18 medali, w tym 5 złotych (Jerzy Kulej, Irena Szewińska, Waldemar Baszanowski, Józef Zapędzki i Jerzy Pawłowski). Z tego powodu mieszkająca tu Polonia ufundowała tablicę upamiętniającą obecność Polaków na tych igrzyskach olimpijskich.

TABLICE PAMIĄTKOWE – MEDALIONY – WITRAŻE

 • Tablica pamiątkowa Jana Pawła II w Katedrze w Mieście Meksyk. Ufundowana z okazji pobytów Ojca Świętego Jana Pawła II w kościele katedralnym w Mieście Meksyk.
 • Tablica na cześć Jana Pawła II w Sanktuarium w Zapopan. Ufundowana z okazji pobytu Ojca Swiętego Jana Pawła II w Sanktuarium Matki Boskiej Nadziei w Zapopan dnia 30 stycznia 1979 roku.
 • Tablica konsekracyjna w wieży starej Bazyliki Matki Boskiej Guadalupe. Z inicjatywy Polaków, którzy znaleźli się na obczyźnie w Meksyku po II Wojnie Swiatowej, postanowiono oddać zdominowaną ateistycznym i bezwolnym rządem ojczyznę pod opiekę Matki Boskiej z Gwadelupy. Jak kilkadziesiąt lat wcześniej, w przedwojennej Polsce, modlono się za wiarę i wolność zagrożonego ateizmem Meksyku, tak teraz Meksykanie mieli Królowej Meksyku powierzać w swoich modlitwach Polskę, wolność, siłę przetrwania oraz zachowanie wartości całego narodu. W symboliczny dzień trzeciego maja 1959 roku polska delegacja wręczyła władzom Bazyliki przedwojenny sztandar oraz tablicę z brązu z polskim godłem narodowym i z podpisem „Polonia”. Tablica ta wmurowana została w jedną z wież bazyliki, gdzie znajduje się do dnia dzisiejszego.
 • Tablica na cześć Mikołaja Kopernika w Tacámbaro
 • Tablica ufundowana przez włodarzy miasta oraz Polaków mieszkających w Meksyku ku czci Mikołaja Kopernika.
 • Tablica pierwszej polskiej pielgrzymki do Tacámbaro w 1957 roku. W 1957 r. przekazany został kościołowi w Tacambaro wizerunek Matki Boskiej Częstochowskiej i od tego czasu, co roku, każdego ostatniego tygodnia października odbywają się tu pielgrzymki, procesje i uroczystości.
 • Medalion Fryderyka Chopina w Teatrze Ricardo Castro w Durango. Medalion przedstawiający Fryderyka Chopina, który w otoczeniu innych słanych światowych kompozytorów znajduje się na balkonie fasady Teatru Ricardo Castro w Durango
 • Witraż Kopalni w Wieliczce w Muzeum Geologii w Mieście Meksyk. W jednym z najpiękniejszych geologicznych muzeów świata, które znajduje się w Mieście Meksyk, w jednej z sal wystawowych znajduje się witraż Kopalni Soli w Wieliczce.

POLSKIE AKCENTY RELIGIJNE

 • Kaplica Miłosierdzia Bożego w Katedrze w Mieście Meksyk. Kult miłosierdzia Bożego należy bez wątpienia do najszybciej rozwijających się kultów katolickich na świecie. Przesłanie św. Faustyny Kowalskiej dotarło również do Meksyku, czego jednym z dowodów jest kaplica Miłosierdza Bożego znajdująca się w Kościele Katedralnym w Mieście Meksyk.
 • Obraz Matki Boskiej Częstochowskiej w Kościele Nuestra Señora de Pronto Socorro w Mieście Meksyk. 30 lipca 1955 roku, podczas uroczystej ceremonii, w której uczestniczył m.in. Prymas Meksyku Arcybiskup Luis María Martinez, została ofiarowana Meksykowi przez Polonię z Detroit kopia wizerunku Matki Boskiej Częstochowskiej. Oprawiony w drewnianą, pokrytą złotem ramę obraz polskiego malarza K. Zurka, zdobią cztery motywy narodowe: Polski Orzeł w Koronie, Warszawska Syrena, Kotwica Polski Walczącej oraz napis „Polonia Semper Fidelis”.
 • Parafia Matki Boskiej Częstochowskiej w Tecamachalco w Mieście Meksyk. 31 stycznia 1960 roku Prymas Meksyku Ks. Miguel Darío Miranda poświęcił kamień węgielny pod budowę kościoła Matki Boskiej Częstochowskiej, Królowej Polski, znajdujący się w rezydencjalnej dzielnicy Miasta Meksyk.
 • Katedra Miłosierdzia Bożego w Ciudad Nezahualcóyotl. W listopadzie 1993 roku, podczas pierwszej oficjalnej wizyty w historii Polski i Meksyku, Prymas Polski Kardynał Józef Glemp poświęcił w Ciudad Nezahualcóyotl kamień węgielny pod budowę pierwszej w świecie katedry pod wezwaniem Miłosierdzia Bożego. Zaledwie kilka lat później, 20 listopada 2000 roku, katedra została uroczyście konsekrowana wywodzącemu się z Polski kultowi. Ok. trzymetrowej wysokości odlew Chrystusa Miłosierdzia Bożego, wraz z przywiezionymi z Krakowa relikwiami św. Faustyny Kowalskiej oraz pamiątkowa tablica konsekracyjna znajdują się wewnątrz nowocześnie zaprojektowanej katedry.
 • Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Tenango del Aire w Stanie Meksyk. Malowniczo położone u stóp pokrytej śniegiem pary wulkanów Ixtacihuatl i Popocatépetl Tenango del Aire w Stanie Meksyk, zaledwie 32 kilometry od granicy stolicy kraju, to niewielkie, liczące niespełna cztery tysiące mieszkańcow, typowe meksykańskie pueblo. W roku 1998 Ks. Biskup José María Hernández González przekazał miejscową parafię oraz przypominający fortecę i wpisany do katalogu historycznych zabytków klasy zerowej szesnastowieczny klasztor wraz z przyległymi terenami o powierzchni ponad trzech hektarów w wieczyste posiadanie polskich księży Pallotynów. Siódmego kwietnia 2002 roku, podczas świąt związanych z obchodami Swięta Miłosierdzia Bożego, Parafia Sw. Jana Chrzciciela w Tenango del Aire ustanowiona została, na mocy biskupiego dekretu erekcyjnego, diecezjalnym Sanktuarium Milosierdzia Bożego. W pomieszczeniach odbudowywanego z lawy wulkanicznej klasztoru ma znaleźć swoje miejsce między innymi polska biblioteka oraz archiwum meksykańskiej Polonii.
 • Kościół Matki Boskiej Częstochowskiej w Moreli. Kult Matki Boskiej Częstochowskiej zatacza coraz szersze kręgi na ziemi meksykańskiej, czego przykładem jest kościół parafialny pod tym wezwaniem w pięknym mieście Morelii, którego starówka wpisana jest na Listę Swiatowego Dziedzictwa Kultury UNESCO.
 • Obraz Matki Boskiej Częstochowskiej, Kościół Matki Boskiej Fatimskiej w Tacámbaro. 20 października 1957 roku, podczas kościelnych uroczystości i w atmosferze ludowej fiesty, w której uczestniczyło ponad 50 tysięcy wiernych, oraz towarzyszącej ceremonii pierwszej wystawie polskiej w Meksyku, podarowany zostal Parafii Matki Boskiej Fatimskiej w Tacámbaro obraz Matki Boskiej Częstochowskiej. Ufundowaną przez Polonię z Chicago kopię wizerunku Królowej Polski wykonal w dwóch identycznych egzemplarzach hiszpański artysta malarza i rzeźbiarz Miguel Baquidano Camp´s. Pierwszy z tych obrazów znajduje się w Katedrze w Asunción w Paragwaju, drugi zaś w kaplicy kościoła diecezjalnego w Tacámbaro, w stanie Michoacán.
 • Dzwon Tysiąclecia Chrztu Polski w Tacámbaro. Z okazji obchodów Tysiąclecia Chrztu Polski, społeczność meksykańska miasta Tacámbaro w stanie Michoacán, w roku 1966 ufundowała ponad półtorametrowej wielkości Dzwon Tysiąclecia. Dzwon, a także tzw. polski maszt przed kościołem, na którym zawisła na stałe polska flaga, poświęcił w tym samym roku biskup José Martinez y Betancourt.

SZKOŁY – DOMY – INSTYTUCJE

 • Szkoła im. Tadeusza Kościuszki w Jaltianguis w stanie Oaxaca
 • Szkoła im. Marii Skłodowskiej Curie w Mieście Meksyk
 • Szkoła „Polonia” w Azcapotzalco w Mieście Meksyk
 • Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej, c/ Cracovia 40, Col. San Ángel, 01 000 México D.F.
 • Rezydencja Ambasadora Rzeczypospolitej Polskiej w Meksyku, Paseo de la Reforma 650, Col. Lomas de Chapultepec, Mexico D.F.
 • Były obóz uchodźców polskich, sierociniec w Santa Rosa w stanie Guanajuato;
 • Polska szkoła XIMBAL na Jukatanie;
 • Polska Hacjenda na Jukatanie;
 • Łódź „trajinera” DESTINO MEXICO w „pływających ogrodach” w Xochimilco w Mieście Meksyk.

RESTAURACJE

 • Restauracja Rincón Polaco w Mieście Meksyk
  I. Calle de Darwin 119 , Col. Anzures, Mexico DF
  tel. 55 5250-1925, 55 5255-0801;
 • D’POLAK – Calle de Providencia 806 , Col. Del Valle, Mexico DF
  tel. 55 6687-3066, 55 5682-8047;
 • Restauracja La Specia w Mieście Meksyk
  Avenida Amsterdam 241, Cuauhtémoc, Hipódromo Condesa, 06100 Ciudad de México, D.F., Meksyk
  Tel. 55 55641367, 55 55649576;
 • Restauracja Kaczka w Mieście Meksyk
  Calle de Mazatlan #24,
  Col. Condesa, Mexico DF
  Tel. 55 52118894, 55 52118920;
 • Restauracja La Coronela w Cancún
  Avenida Yaxchilan 73, Cancún, Quintana Roo
  Tel. 998-868-3037.

ULICE

 • Ulica Cracovia w dzielnicy San Ángel w Mieście Meksyk
 • Ulica Varsovia w dzielnicy Zona Rosa w Mieście Meksyk
 • Ulica Jana Pawla II w dzielnicy San Ángel w Mieście Meksyk
 • Ulica Chopina w Mieście Meksyk
 • Aleja Jana Pawla II w Puebla
 • Aleja Polonia w Tacámbaro

STOWARZYSZENIA I ORGANIZACJE POLSKIE W MEKSYKU

 • Stowarzyszenie Polskich Kombatantów
 • Stowarzyszenie Polsko-Meksykańskie
 • Związek Polaków i Przyjaciół Polski w Meksyku

STRONY POLONIJNE W MEKSYKU